Aylık enflasyon yüzde 3.18

EKONOMİ SERVİSİ – Yıllık bazda en az artış gösteren ana grup yüzde 51.20 ile giyim ve ayakkabı, artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 103.86 ile eğitim oldu. Aylık bazda en az artış gösteren ana grup yüzde 1.03 ile sağlık, en fazla artan ana grup ise yüzde 9.56 ile alkollü içecekler ve tütün oldu. 

Üretici hızlandı 

Çekirdek enflasyon olarak ifade edilen “enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içecekler ile tütün ürünleri ve altın hariç TÜFE” yıllık bazda yüzde 75.81’lik oranla yeni rekorunu kaydetti. 

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) de nisanda bir önceki aya göre yüzde 3.60, aralık ayına göre yüzde 15.61, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 55.66, 12 aylık ortalamalara göre yüzde 45.83 arttı. Martta yıllık yüzde 51.47 olan üretici enflasyonunun nisanda hızlanması dikkat çekti. 

Öte yandan iş yeri kiralarına mayıs ayında yapılacak tavan artış da 12 aylık ortalama TÜFE’ye göre, mayısta yüzde 59.64 olarak belirlendi.

‘Mayıstan sonra keskin düşüş başlayacak’

Nisanda enflasyonun beklentiler doğrultusunda gerçekleştiğini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından şunları kaydetti: “Programımız sayesinde ekonomideki dengelenme ve azalan cari açık, tesis edilen bütçe disiplini, uluslararası kaynak girişindeki güçlü artış ve yurtiçi portföy tercihlerinin TL’ye yönelmesi, enflasyonla mücadeleyi destekliyor. Yıllık enflasyon mayısta tepe noktasına ulaştıktan sonra öngörülerimiz doğrultusunda keskin bir şekilde düşmeye başlayacak. Böylece enflasyonla mücadelede geçiş dönemi sonlanacak ve dezenflasyon sürecine gireceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir