Kainat Hlding’ten 600 milyonluk ”güneş tarlası” vurgunu

Kainat Holding ve iştiraki Enerji Tarlası, üretim lisansları olmamasına rağmen güneş enerji santrali kurmuş gibi izlenim vererek vatandaşları dolandırdı. Şirket, çeşitli illerde 25 metrekarelik parselleri 20 bin TL’ye satarak, buralara kurulacak güneş paneli tarlalarından üretilen elektrikle aylık 2 bin TL kira vermeyi taahhüt etti. Ancak dolandırıcılar, bu yöntemle 3 bin kişiyi mağdur ederken, vurgunun boyutu 600 milyon TL’ye ulaştı.

Dolandırıcılar, kooperatif yöntemiyle vatandaşlara üyelik satarak arsa sahibi olduklarını iddia etti ve yatırılan paranın yüzde 10’u kadar her ay kira garantisi sundu. Ancak dolandırıcılar, önceki gün son kiraları ödemedi ve mağdurların ulaşmaya çalıştığı şirketin İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’ndeki ofisi kapalıydı.

Mağdurlar, şirketin merkezinin bulunduğu Bakırköy Savcılığı’na yüzlerce dilekçe vererek zararlarının giderilmesini talep etti. Dilekçelerde, şüphelilerin yurtdışına kaçmaması için adli kontrol işlemlerinin başlatılması, Kainat Holding’in banka hesaplarının bloke edilmesi ve delil karartılmasının önlenmesi için işlemlerin hızla yapılması istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir