Netanyahu ile röportaj yapan Fransız kanalı ülkeyi karıştırdı!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’deki savaş bağlamında 30 Mayıs Perşembe akşamı LCI televizyonuna özel bir röportaj verdi ve bu röportajda şu değerlendirmeyi yaptı: “İsrail’in zaferi Fransa’nın zaferidir.”

Fransız kanalına konuşan Netanyahu, Fransız halkından açıkça işgale destek istedi. Filistin’in özgürlüğünü savunan gruplar, Filistin TF1 televizyon grubunun binasının önüne gelerek Netanyahu’ya karşı gösteri yaparak ‘Gazze, Paris seninle’ diye haykırdı.

“BİZ KAZANIRSAK SİZ DE KAZANIRSINIZ”

Yayına Tel Aviv’den bağlanan Netanyahu, Fransızca olarak “Bizim zaferimiz, bu sizin zaferinizdir” dedi.

Netanyahu şunları söyledi;

“Bizim zaferimiz İsrail’in antisemitizme karşı kazandığı zaferdir, Yahudi-Hıristiyan medeniyetinin barbarlığa karşı kazandığı zaferdir. Bu Fransa’nın zaferidir. Biz burada kaybedersek siz de burada kaybedersiniz. Biz burada kazanırsak, siz de kazanırsınız.”

YÜZLERCE FİLİSTİN DESTEKÇİSİ KANAL BİNASININ ÖÜNDE TOPLANDI

Başkent Paris’te yüzlerce Filistin destekçisi, TF1 grubuna ait Fransız kanalı LCI’nin Netanyahu ile yapılan röportajı yayımladığı sırada, kanal binasının önünde toplandı.

Çoğunluğunu liseli ve üniversiteli gençlerin oluşturduğu göstericiler, “İsrail katlediyor, TF1 suç ortaklığı yapıyor”, “Netanyahu suçlu, Macron suç ortağı” ve “İsrail Filistinli çocukları katlediyor” sloganları attı.

Fransız kanalının Netanyahu ile röportaj yapmasına tepki gösteren eylemciler, Filistin halkı ile dayanışma içinde olduklarını gösterdi.

Göstericilere, binanın yakınından geçen sürücüler korna çalarak destek verdi.

Polis, bina çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Gösteriye, Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partisi milletvekillerinden Filistin asıllı Rima Hassan, Sebastien Delogu ve Thomas Portes de katıldı.

 

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir